Üyelerimizin istek ve şikayetlerini bir kere daha OYAK genel müdürlüğü önünde yüksek bir katılımla dile getirdik.

Sivil Memurlar Sendikası olarak, üyelerimizin istek ve şikayetlerini bir kere daha OYAK genel müdürlüğü önünde yüksek bir katılımla dile getirdiğimiz basın açıklma metnimiz.


Sivil Toplum kuruluşlarının saygıdeğer Genel Başkan ve Başkan yardımcıları, Kıymetli OYAK üyeleri ve değerli Basın mensupları; 

OYAK Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için kurulmamıştır. Kuruluş maksadının tamamı üyelerinin gelecekteki ekonomik gücünü arttırmak ve ekonomik hayatlarında refahı sağlamak için kurulmuştur. OYAK’ın ilk kuruluşundaki sermayesi, üyelerinin aidatlarından oluşmaktadır. Kuruluş amacının ve sermayesinin odak noktası, üyeler olması nedeniyle mülkiyet hakkı OYAK üyelerinindir. 

205 sayılı OYAK kanunu 18’nci maddesine göre, geliri üye aidatlarından oluşmaktadır. Bu maddede anlaşılacağı üzere, OYAK kurulurken, sermayesi her ay üye maaşlarından zorunlu olarak kesilen aidatlardan oluşmaktadır. Uzun yıllar boyunca, bu kesilen aidatlarla yapılan başarılı ticari faaliyetleri, OYAK’ın bu günkü devasa ekonomik güce, şirketlere ve yapıya kavuşmasını sağlamıştır. Halen, günümüzde OYAK üyelerinden aidatlar kesilmeye devam etmektedir. Ayrıca OYAK mahkemelere sunduğu beyanlarında; 

* Bütün varlıkları üyelerinin üzerinde. Kendi tüzel kişiliğine ait VARLIĞI YOK 

* Üye birikimlerini yediemin sıfatıyla YÖNETİYOR 

* Kazançların tamamını üye hesaplarına AKTARIYOR 

İfadelerini, kamuoyu ve mahkemeler ile paylaşmıştır. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, OYAK bütün varlığının ve gücünün OYAK üyelerine ait olduğunu ikrar ve itiraf etmiştir. OYAK’ın bu sunumlarından anlaşılacağı üzere, OYAK’ın sahibi OYAK üyeleridir. Şu anda, bu konuşmayı yapmamızın sebebi, üyelerinin emeklilikteki refahını en yüksek seviyeye çıkarması gerekirken, OYAK’ın, birkaç yıldır bu refah seviyesini, üyelerin aleyhinde düşürmesinden kaynaklanmaktadır. 

25 yıllık üyelik süresini doldurmuş OYAK üyelerinin, hak ettiği emeklilik yardımlarının, 3-4 yıl içerisinde satın alma gücünün hissedilir derecede düştüğü görülmektedir. Zaman içerisinde, emeklilik yardımlarının düşüş trendini sürdürmesi halinde, bundan sonra emekli olacakların 36 yıla kadar çalışacakları göz önüne alındığında, çalışanların hak kayıpları artarak devam edecektir. 

2022 yılında Konut Ön Biriktirim Fonu üye sayısı 212.000 iken, düşük nema oranları nedeniyle bir yıl içerisinde 23.500 kişi bu fondan ayrılmıştır.

OYAK üyelerinin %83’ünü oluşturan astsubaylarımıza, sivil memurlarımıza, uzman jandarmalarımıza, ve uzman erbaşlarımıza aynı oranda temsiliyet yetkisi verilmemektedir. 63 yıl boyunca, bu statüler temsilciler kurulu, genel kurul ve yönetim kurulunda azınlıkta tutulmaktadır. OYAK’ın işleyişi hakkında kesinlikle etki sahibi değillerdir. OYAK üyeleri de aleyhlerine gelişen, OYAK’taki bu davranışların, ekonomik parametrelerin, negatif yönde ilerlemesinin sebeplerini bu nedenden dolayı bilememektedir. OYAK’ın şu anki tüm kurullarında katılım oranı, %17 olan, subay statüsü salt çoğunluğu elinde tutmakta olup, diğer statülere karşı tahakkümünü, üstünlüğünü ortaya çıkartarak, diğer statüler etkisiz bırakılmaktadır. 

OYAK yönetiminin maddi varlıklar anlamında, idare anlamında, strateji anlamında, ekonomik veriler anlamında, şeffaf olmadığını görüyoruz. Bu durum biz OYAK üyelerini rahatsız etmekte, huzursuz etmektedir. Bu veriler bizden neden saklanıyor, neden gizleniyor. Şu bilinmelidir ki OYAK çalışanların ve OYAK’ tan huzur hakkı alanların değildir. OYAK, OYAK üyelerinindir. Varsa hesabınız, varsa veri paylaşımınız OYAK üyeleriyle paylaşmak, sevinmek ve dertleşmek zorundasınız.  

Artan enflasyon karşısında, parasının alım gücünü korumak için  Holdingler, Şirketler, Kobiler ve İş adamları, gerek devlet bankasından, gerekse özel bankalardan yüklü Türk lirası kredi kullanarak, ya dolar aldılar, ya euro aldılar, ya altın aldılar, yadaaa,   paralarını kur korumalı mevduatta değerlendirerek, 22 ay içerisinde hazineye toplamda,  152 milyar TL yük getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti hazinesini 152 milyar zarara uğratmıştır.

Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum;

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulunun, 2022 yılı fitre bedeli 40 lira olarak belirlenmiştir. 2023 yılı fitre bedeli bir önceki yıla oranla %80 artarak, 70 lira olarak belirlenmiştir. 2024 yılı fitre bedeli ise bir önceki yıla oranla %86 artarak 130 lira olarak belirlenmiştir.

OYAK şirketleri kanalıyla, ülkemizin üretimine ve ekonomisine son derece yararlı katkılar sağlarken, akaryakıt fiyatları  4 kat, 5 kat artarken, otomobil fiyatları 4 kat, 5 kat artarken, konut fiyatları 4 kat 5 kat artarken, OYAK üyeleri paralarını OYAK’ta tutarak enflasyona yenik düşmüştür. Zarara uğratılmış alım gücü 4 kat, 5 kat erimiştir. Bunun  sebebi oyak üyeleri değil, oyak yönetimidir.

Suçmu oyak üyesi olmak, suçmu ülke ekonomisine, üretimine katkıda bulunmak, suçmu sahibi olduğumuz OYAK verilerini öğrenmek, suçmu bizi kimlerin yönettiğini öğrenmek, suçmu artan enflasyon karşısında alım gücü eriyen paramızın fitre oranında nemalanmasını sorgulamak, Tabiki suç değil, tabiki hakkımızı arayacağız

Türkiye’nin ve Milli Savunma Bakanlığının en büyük bağımsız sendikası Sivil Memurlar Sendikası, Gnkur Bşk.lığının, KKK.lığının, Dz.K.K.lığının, Hv.K.K.lığının ve Sahil Güvenlik Komutanlığının yetkili sendikası olarak; Yaptığımız istişare ve gözlemlerde, OYAK üyeleri için mücadele eden, Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizin  tüm hak mücadelesini her alanda yakinen takip etmekteyiz. Takip etmekle kalmayıp, özelikle hukuk alanında avukatlarımızla yanlarında  olduğumuzun ve olacağımızın da bilinmesini isterim.  


Konuşmamızda belirttiğimiz bu durumlar, son birkaç yıldır kurumun idari, ekonomik ve stratejik olarak her yönden kötü yönetildiğinin ve üye odaklı olmadığının göstergesidir. Vereceğiniz nema oranlarının, Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklanan fitre oranlarıyla değil, yıllık kar oranınızı baz alarak, TUİK tarafından açıklanan enflasyon oranında değil, Yaşamaya çalıştığımız, geçinmeye çalıştığımız, nefes almaya çalıştığımız, gerçekçi, yıpratıcı, üzücü, artan enflasyon karşısında insanca yaşamak için aile birliğimizi korumak refah düzeyimizi artırmak için TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİNE yakışır bir şekilde nema oranı istiyoruz.   

Bugün burada bizimle, yan yana, omuz omuza duran katılımcı meslektaşlarımıza, üyelerimize, saygı ve sevgilerimi sunuyor Allaha emanet olun diyorum.


Kenan Haluk BAYTEMİR

Genel Başkan


Sosyal Medyada Paylaş