Sime-Sen Tarihçesi

20.12.2016, 23:17'de eklendi

Sime-Sen Tarihçesi

Sime-Sen nasıl kuruldu?

SENDİKAL YASAĞIN KALKMA SÜRECİ VE  SİME-SEN

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE GÖREV YAPAN SİVİL MEMURLAR ADINA BİZLER,  ÇALIŞMA HAYATINDAKİ  YAŞANAN SORUNLARIN BİRİKMESİ VE ÇÖZÜMLERİNİN EN ETKİLİ YOLUNUN  SENDİKALAŞMAK OLDUĞUNA HEMFİKİR OLDUK.

YAKLAŞIK ÜÇ YIL ÖNCE, SİVİL MEMURLAR SENDİKA PLATFORMU ADI ALTINDA HAREKETE GEÇTİK. GEREKEN ALT YAPI VE DONANIMIMIZI TAMAMLAYARAK SENDİKAL HAKLARIMZI ALMAK İÇİN MÜCEDELEMİZE BAŞLADIK.  YASAKLI OLMAMIZA RAĞMEN, MÜCEDELEMİZİN DAHA ETKİN VE HIZLI İLERLEMESİ ADINA 21 EKİM 2011’TE ANKARA VALİLİĞİNE GEREKLİ BAŞVURUMUZU YAPARAK 51 ARKADAŞIMIZLA BERABER, 52 BİN ARKADAŞIMIZ ADINA SİME-SEN’İ KURDUK.

SİME-SEN KURULUŞUNDAN SONRA İLGİLİ KANUN GEREĞİ   14-15.NİSAN.2012 TARİHİNDE İLK OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRMEK SURETİYLE  KURULUŞUMUZUN RESMİ  VE  TÜZEL KİŞİLİĞE KAVUŞMASI SAĞLANMIŞTIR.

KURULUŞ  AŞAMASINDAKİ HUKUKİ DAYANAKLARIMIZ;

  • 151 NOLU ULUSLAR ARASI (İLO) SÖZLEŞMESİ  (KAMU HİZMETİNDE ÖRGÜTLENME HAKKININ   KORUNMASI VE İSTİHDAM KOŞULLARININ  BELİRLENMESİ YÖNTEMLERİNE İLİŞKİN SÖZLEŞME)
  • 98 NOLU ULUSLAR ARASI (İLO) SÖZLEŞMESİ(TEŞKİLATLANMA VE KOLLEKTİF MÜZAKERE HAKKI PRENSİPLERİNİN UYGULANMASINA İLİŞKİN SÖZLEŞME)
  • 87 NOLU ULUSLAR ARASI (İLO) SÖZLEŞMESİ SENDİKAL ÖZGÜRLÜĞÜN VE ÖRGÜTLENME HAKKININ KORUNMASINA İLİŞKİN SÖZLEŞME)
  • ANAYASAMIZIN 51. (ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ MADDESİ) VE 90. (MİLLETLER ARASI ANLAŞMALARIN KANUN HÜKMÜNDE OLDUĞU VE  KANUNLAR ARASINDAKİ UYUŞMAZLIK NETİCESİNDE   ULUSLAR ARASI KANUNUN UYGULANACAĞINA DAİR MADDESİ).

GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE SENDİKAMIZIN KURULUŞUNDA VE FAALİYET GÖSTERMESİNDE HUKUKSAL OLARAK BİR ENGEL OLMAMASINA RAĞMEN ANKARA VALİLİĞİNCE 4688 SAYILI KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI KANUNUNUN 15/G MADDESİ (TSK’DA ÇALIŞAN SİVİL MEMURLARIN SENDİKA KURAMAYACAĞI VE ÜYE OLAMAYACAĞI ) GEREKÇE GÖSTERİLEREK YOK SAYILMIŞ, AYNI ZAMANDA 8. İŞ MAHKEMESİ’NDE KAPATMA DAVASI AÇILMIŞTIR. YAPILAN YARGILAMADA SENDİKAMIZ TARAFINDAN, SÖZ KONUSU KANUNUN ANAYASAMIZIN AMİR HÜKÜMLERİNE VE ANAYASAMIZIN 90.MADDESİ DOĞRULTUSUNDA ÜLKEMİZİN TARAF OLDUĞU ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELERLE TANINAN TEMEL ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRILIĞI İDDİA EDİLEREK DOSYANIN ANAYASA MAHKEMESİNE GÖNDERİLMESİ İSTENMİŞTİR. ANKARA 8.İŞ MAHKEMESİ TARAFINDAN ANAYASAYA AYKIRILIK İDDİAMIZ YERİNDE GÖRÜLEREK DOSYA ANAYASA MAHKEMESİNE GÖNDERİLMİŞTİR.

ANAYASA MAHKEMESİ DAVAYI 10.04.2013 TARİHİNDE ESASTAN GÖRÜŞMÜŞ VE SİVİL MEMURLARIN SENDİKAL HAKLARININ ENGELLENMESİNİN, ANAYASAMIZIN 51.MADDESİ VE 90.MADDESİNDEKİ HÜKÜM GEREĞİNCE ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI OLDUĞU GEREKÇESİYLE SİVİL MEMURLARIN SENDİKAL HAKLARINI ENGELLEYEN “4688 SAYILI KANUN 15/G MADDESİNİN İPTALİNE” KARAR VERMİŞTİR. 

Yazılım &Tasarım OMEDYA