MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN ZAM İSYANI

29.8.2019, 20:37'de eklendi
MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN ZAM İSYANI
Memur ve memur emeklisi yine yoksulluğa itildi.

3.2 milyon memur ve 2 milyonu aşkın memur emeklisi ile bunların aileleri de dahil 20 milyonu aşkın vatandaşımızın, içinde bulundukları ekonomik dar boğazdan kurtulma hayalleri, 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesi ile suya düşmüştür. 20 milyon insanımızın, mali anlamda biraz olsun nefes alma ümitleri; hayatlarını insan onuruna yakışır şekilde idame ettirebilme beklentileri sonuçsuz bırakılmıştır.

Bilindiği üzere memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5'inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükumet ile memur sendikalarının 20 günlük yasal sürede anlaşamaması üzerine maaş zammı konusu Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna devredilmiştir.

Hakem Kurulu; memur maaşları ile, memur emeklisi aylıklarına 2020 yılı için yüzde 4 + 4; 2021 yılı için yüzde 3 + 3 zam yapılmasına karar vererek, insanlarımızın beklentilerini boşa çıkarmıştır.

Bununla birlikte; MSB, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığında görevli sivil memurların özlük haklarına dair hiçbir konu, her Toplu Sözleşmede olduğu gibi, 5'inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde de gündeme dahi alınmamıştır. Tüm memur camiasını ilgilendiren 3600 ek gösterge, Yardımcı Hizmetler Sınıfının Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi, kademe derece sınırlandırmasının kaldırılması, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, bayram ikramiyesi gibi temel teklifler hakkında da karar verilememiştir.

Bu bağlamda; memur, memur emeklisi ve aileleri dahil 20 milyonu aşkın insanımız önümüzdeki 2 yıl daha yoksulluğa itilmektedir. Özlük haklarında herhangi bir iyileştirme yapılmayan memurlar, zaruri ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale getirilmektedir.

Sivil Memurlar Sendikası olarak, Toplu Sözleşme görüşmelerinde özlük, temel hakların / tekliflerin gündeme bile alınmamasını hayret ve esefle karşılamaktayız. Üstelik enflasyon oranlarının yüzde 20'lerde seyrettiği ülkemizde; memura yapılan yüzde 4 maaş zammını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu trajikomik durumu sineye çekmemiz düşünülemez. Yapılan artışta söz sahibi olanların vicdan muhasebesini kendilerine bırakarak; ilerleyen süreçte atılması gereken adımlarla alakalı derhal harekete geçilmelidir.

Bu aşamada izlenmesi gereken yol ortadadır. Siyasi irade bir an önce bu konuyu gündemine almalı, geniş bir perspektifte ve her kesimin görüşünü alarak konuyu yeniden değerlendirmelidir. Böylelikle, ülkenin neredeyse tamamını ilgilendiren bu soruna, olabilecek en yüksek katılım oranı sağlanarak, acil şekilde çözüm bulunmalıdır. Memurların yaşadığı böylesi ciddi sorunlar ortadayken, geliştirilecek çözümler noktasında Sivil Memurlar Sendikası olarak üzerimize düşen her desteği vermeye her daim hazır olduğumuz bilinmelidir

Aksi taktirde; yasaların elverdiği ölçü ve sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla, kamu çalışanlarının lehine yapılacak her türlü etkinlik ve eyleme hazır olduğumuzu bildirir, kamuoyuna saygılarımızı sunarız.

        Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) Genel Merkez Yönetimi

Yazılım &Tasarım OMEDYA